SELO BEZ ŽENA – Srđan Šarenac Imao sam strašnog petla
Selo bez žena nas ostavlja sa upečatljivom slikom Srbije koja se, na margini povučenoj u Šarenčevom filmu, pokazuje kakva jeste, bez trunke šminke i doterivanja
Dokumentarni film Selo bez žena vodi nas u Zabrđe, srpsko planinsko selo u kom živi osam stanovnika, muškaraca koji su, što bi rekao najmlađi od trojice glavnih junaka, braće Janković, Rodoljub, „nijedan neoženjen“.
Šarenac svojim junacima prilazi blagonaklono kao komičnim figurama pritiskajući nekoliko komediografskih tačaka u njihovoj nezavidnoj poziciji: podela uloga u tročlanoj porodici u kojoj svaki od braće uzima neku od uloga u tradicionalnom domaćinstvu sa kojom se saživljava iako po malo i sam shvata da mu je baš ta uloga nepravedno dodeljena jer zapravo sva trojica plediraju na jednu te istu ulogu – neženje koji treba da pronađe ženu i sa njom zasnuje svoju porodicu; zatim potreba za dokazivanjem muškosti i kompenzacija u vidu slika supermodela na zidovima; kontrast između seoskih prizora, neuglednog kućerka i dokazivanja ovih muškaraca među muralima od masnog papira iz Plejboja i požutelih kalendara; i naposletku po ugledu na Kusturicu, po malo iskrivljen pogled na selo kao na dobroćudnu menažeriju u kojoj svako živinče (poseban akcenat je na petlu), daje priči tragikomičan ton, kao da ovo životinjsko carstvo upućuje junacima upitan pogled.
RABBIT HOLE - John Cameron Mitchell
Poniranje u tugu
Rabbit Hole se pokazao kao opravdani pretendent na nagrade, iako će ga verovatno zaseniti drugi, bombastičniji naslovi
Scenario: David Lindsay-Abaire (prema svom pozorišnom komadu)
Uloge: Nicole Kidman, Aaron Eckhart, Dianne Wiest, Miles Teller
Žanr: drama
Trajanje: 91 min
Proizvodnja: SAD, 2010.
Araki se nakon izleta u zahtevnije autorske sfere vratio samom sebi
Scenario: Gregg Araki
Uloge: Thomas Dekker, Juno Temple, Hayle Bennett, James Duval, Kelly Lynch
Žanr: komedija
Trajanje: 86 min
Proizvodnja: SAD/Francuska, 2010.
„Može li se uteći od samoga sebe?“ nameće se kao ključno pitanje za razumevanje i procenu najnovijeg dela Gregga Arakija (u čijoj filmografiji stoje brojni „nestašni“ naslovi ppoput Dum Generacije, Raskoši, Misteriozne kože...). Odgovor na ovo pitanje dakako nije lak - mnogo je implikacija koje se moraju uzeti u obzir, a puno je i stranputica kojima se lako može krenuti.
Edvard Kicis (Edward Kitsis), Adam Horovic (Adam Horowitz)
Režija:
Džozef Kosinski (Joseph Kosinski)
SINOPSIS
U epicentru avanture nalazi se priča o ocu i sinu koja se odigrava kako u Rešetki, tako i u stvarnom svetu: Sema Flina (Garet Hedland), 27-godišnjeg buntovnika, muči misteriozni nestanak njegovog oca, Kevina Flina (dobitnik Oskara i Zlatnog globusa Džef Bridžiz), čoveka koji je važio za vodećeg tehničkog vizionara u svetu.
Kada Sem krene da istražuje čudni signal poslat iz stare Flinove igraonice – signal koji je mogao da dođe samo od njegovog oca – biće uvučen u digitalni svet u kome je Kevin bio zarobljen 20 godina. Uz pomoć neustrašive ratnice Kuore (Olivija Vajld) otac i sin će se upustiti u putovanje života i smrti kroz vizuelno očaravajući digitalni svet (svet koji je stvorio sam Kevin) koji je postao mnogo napredniji, s inovativnim vozilima, oružjem, okruženjem i nemilosrdnim zlikovcem koji će dati sve od sebe da spreči njihovo bekstvo.
O FILMU
"Tron - legat" je avantura visoke tehnologije smeštena u digitalni svet ni nalik nečemu što je dosad viđeno na velikom ekranu. Režiju potpisuje Džozef Kosinski, a u filmu igraju Džef Bridžiz, Garet Hedland, Olivija Vajld, Majkl Šin i mnogi drugi.
Predstavljen u 3D tehnologiji, uz muziku Gremijem nagrađenog elektro dua "Daft Punk", "Tron - legat" donosi potpuno novu, vrhunsku tehnologiju, efekte i scenografiju kojom će oživeti epsku avanturu koja se proteže do digitalne rešetke koja je toliko fascinantna da prevazilazi i najluđe maštarije.
Filmadžije su tražile glumce koji bi mogli da ožive viziju filma "Tron - legat", bilo da igraju "korisnike" ili "programe". Prvi zadatak bio je da se Džef Bridžiz dovede da reprizira ulogu Kevina Flina, genijalnog tvorca video igrica i da igra naspram mlađe verzije samog sebe kao Klu. Oskarovca nije bilo teško ubediti jer, kako sam kaže: "Razlog zbog koga sam želeo da snimim ovaj film bio je otprilike isti kao i razlog za snimanje prvog filma: tehnologija je fascinantna. I originalni 'Tron' je predstavljao vrhunsko dostignuće tehnologije za ono vreme, ali ovaj sad zaista predstavlja novu eru snimanja filmova."
Sledeće je bilo naći pravog glumca da igra Kevinovog sina, Sema. Hiljade mladih glumaca došlo je na audiciju, ali je na kraju izabran Garet Hedland. On kaže: "Oduvek sam bio fan Džefa Bridžiza i imao sam čudan osećaj da ću jednog dana raditi s njim, zato mi je prilika da igram njegovog sina bila jedno nadrealno iskustvo."
Olivija Vajld se pridružila ekipi u ulozi Kuore, umešne ratnice koja je bliska prijateljica Kevina Flina. Ona dosad nije igrala toliko fizički zahtevnu ulogu, ali je bila spremna za trening koji su ona i Hedland morali da prođu kao deo pripreme za svoje uloge. "Koreografija je zaista kompleksna i predivna, i mislim da će u 3D-u dodatno dobro izgledati i zaista će vas ubaciti u celu akciju", kaže Olivija.
Ekipu još čine i Brus Bokslajtner, ponovo u ulozi Alena Bredlija iz "Trona"; Majkl Šin u ulozi ekscentričnog vlasnika kluba Kraj linije; Džejms Frejn kao Kluov sledbenik Džarvis; i Bo Garet kao vođa Sirena.
ZANIMLJIVE ČINJENICE
Džef Bridžiz, dobitnik Oskara i Zlatnog globusa, ponovo igra ulogu Kevina Flina, koju je igrao i u prvom delu "Trona", a Brus Bokslajtner se još jednom našao u ulozi Alena Bredlija.
Scenaristi filma "Tron – legat" su Edi Kicis i Adam Horovic, koji su radili na seriji "Izgubljeni", tako da film ima bogatu priču i razvijene likove, a glavna tema: sin koji traži svog oca nešto je s čime se ljudi lako mogu poistovetiti.
"Tron – legat" je prvi 3D film koji integriše potpuno digitalizovanu glavu i telo na već postojećeg glumca kako bi se stvorila mlađa verzija lika koji tumači Džef Bridžiz, Kevina Flina.
"Tron – legat" je prvi film koji u velikoj meri koristi samosvetleće kostime. Svetleća odela načinjena su od elektroluminescentnih lampi koje su napravljene od fleksibilnog polimerskog filma.
Džef Bridžiz je prvi glumac u istoriji kinematografije koji glumi naspram mlađe verzije samog sebe.
Francuski elektro duo, "Daft Punk", koji je dobio nagradu Gremi, napravio je muziku za film, i to 24 pesme. Takođe se nakratko pojavljuju u filmu.
Majkl Šin, koji igra ekscentričnog vlasnika noćnog kluba, Kastora, kaže da je inspiraciju našao u mnogim šoumenima, od Me Vest do Zigija Stardasta.
I Garet Hedland (Sem Flin) i Olivija Vajld (Kuora) morali su da nauče parkur i borilačke veštine za svoje uloge.
3D tehnologija u filmu "Tron - legat" razvijena je posle "Avatara" i trenutno predstavlja najnapredniju tehnologiju na svetu.
Film je snimljen u 3D-u, ali da bi publika dobila potpuni doživljaj Rešetke, početne scene u stvarnom svetu snimljene su u 2D-u, a kad Sem uđe u Rešetku, prebacuje se u 3D.
Oružje u filmu "Tron - legat" uključuje svetlosne diskove i palice. Svetlosni diskovi, koje nose svi programi u Rešetki, čuvaju sve podatke o programu i njegovu esenciju, ali postaju smrtonosno oružje kad se bace i uvek se vraćaju vlasniku. Palice mogu da se pretvore u vozila i specijalizovana oružja u zavisnosti od šifre koja je zaključana u njima i takođe čuvaju ogromnu količinu podataka.
Testiranje živaca između Džeka Barnsa (Robert de Niro) i Grega Fokera (Ben Stiler) eskaliraće do neslućenih granica u trećem nastavku blokbaster serijala – "Upoznajte male Fokerove". Lora Dern, Džesika Alba i Harvi Kajtel pridružili su se zvezdanoj ekipi iz prva dva dela.
Bilo je potrebno deset godina, dva mala Fokera sa ženom Pem (Polo) i prevazilaženje brojnih prepreka da Grega konačno prihvati njegov neurotični tast Džek. Kada Greg prihvati da zbog novčanih problema honorarno radi za farmaceutsku kompaniju, Džekove sumnje u omiljenog mu medicinskog brata vraćaju se istog trenutka.
Kad se čitav Gregov i Pemin klan – uključujući i Peminog nesrećno zaljubljenog bivšeg dečka Kevina (Oven Vilson) – skupi za proslavu rođendana blizanaca, Greg će morati da dokaže skeptičnom Džeku da je potpuno sposoban da bude domaćin kuće. Ali, uz sve nesporazume, špijuniranje i tajne misije, hoće li Greg proći Džekov konačni test i postati novi patrijarh porodice - ili će krug poverenja biti prekinut zauvek?
O FILMU
Sve je počelo 2000. godine komičnim frustracijama medicinskog brata Grega Fokera, koji je pokušao da impresionira roditelje svoje devojke, ali se našao na milosti i nemilosti zastrašujućeg patrijarha porodice, Džeka Barnsa. Publika širom sveta bila je oduševljena ovom komedijom i dirljivim momentima koji odražavaju svakodnevne probleme u porodici.
Uspeh je ponovljen i 2004. godine, kada je Greg upoznao svoje nekonvencionalne roditelje s budućom tazbinom i kad je pokušao da se snađe u zapaljivoj situaciji, ali tako da ne bude izbačen iz Džekovog kruga poverenja. Franšiza je rođena jer bioskopska publika nije mogla da se zasiti Džeka, Grega i njihovih otkačenih klanova. Zapravo, "Upoznajte Fokerove" postala je najuspešnija komedija u istoriji studija "Univerzal" jer je posle filma "Sam u kući" komedija s najvećom bioskopskom zaradom u Americi.
Sada je vreme da upoznamo male Fokerove – Samantu i Henrija, u filmu koji će se baviti iskušenjem i mukama koje nastaju u porodici koja se širi. S obzirom na to da se "Upoznajte Fokerove" završio tako što se trudna Pem udala za Grega pred njihovim voljenima, sledeće poglavlje je već bilo utvrđeno.
Šest godina kasnije, pronalazimo Grega, koji je glavni medicinski brat u bolnici, a Pem je majka koja ostaje kod kuće da čuva decu. Zajedno se suočavaju s najvećim životnim izazovima dok odgajaju malu decu. Kada Džekov drugi zet, dr Bob, dokaže da više nije dostojan, on gubi i poziciju naslednika trona. Sada će Džek proglasiti Grega za novog patrijarha porodice, što će Gregu uliti novo samopouzdanje, ali i mnogo novih briga.
Za oskarovca Roberta de Nira mogućnost da igra u filmu koji se bavi više fizičkom komedijom bila je osvežavajuća promena. Bilo da je zakopan u pesku ili ima nepovoljnu reakciju na lek za postizanje erekcije, De Niro će izazvati smeh. Posebno je uživao u tome što se udružio sa starim drugarom: "Ben ima poseban način na koji reaguje i izgovara tekst koji je prilično jedinstven. Mi smo praktično stari drugari i sjajno se zabavljamo na snimanju." O saradnji sa De Nirom Stiler kroz smeh kaže: "Konačno, posle deset godina, mogu opušteno da mu se obraćam s 'Bobe'. Za mene je poenta filma 'Mali Fokerovi' to što sam ponovo radio s Robertom de Nirom."
Reditelj filma ceni De Nirovu spremnost da uradi sve što se od njega traži. "U jednoj sceni, Džek treba da skoči u jedan od onih bazena s lopticama koje imate na dečijim žurkama. De Niro je sam odradio tu scenu, skočio je uvis i licem zaronio u gomilu plastičnih loptica. Tako nešto obično odrade kaskaderi, ali Bob je u odličnoj formi i bio je spreman sam to da uradi. Bilo je zabavno videti njegove stare poteze iz 'Razjarenog bika'."
Nakon što ih je venčao u filmu "Upoznajte Fokerove", činilo se da je Kevinova opsednutost bivšom prestala - ali to je bilo samo privremeno. "Kevin je sušta suprotnost Gregu, koji ne može da funkcioniše a da se ne upuca u nogu. Kevin je neko koga želite da zadavite, ali ne možete jer je stvarno dobar momak", kaže reditelj. "Ideja o savršenom bivšem dečku koji ima prošlost s vašom devojkom teško je svariti, posebno ako je i taj momak opsednut idejom da se pomiri s njom", kaže Stiler. "Oven je zaista duhovit i kakva god da je uloga, on shvata ko je njegov lik i toliko se uživi da je na kraju na snimanju isprobavao razne verzije kako bi Kevin odreagovao u nekoj situaciji."
Žene iz ovog serijala takođe su se promenile tokom godina. Pem Foker, koju igra Teri Polo, zamenila je ulogu tatine devojčice ulogom žene i majke, dok je nežna Dina, koju igra Blajd Daner, postala mnogo opuštenija pod uticajem nove prijateljice, Roz Foker, koju glumi dvostruka dobitnica Oskara, Barbra Strajsend, čija je karijera seksualnog terapeuta posle izdavanja knjige i pokretanja emisije dostigla neslućene razmere.
Glumačko ujedinjenje ne bi bilo potpuno bez prisustva dvostrukog dobitnika Oskara Dastina Hofmana, koji se vratio ulozi Gregovog netipičnog oca Bernija. S njim je krug poverenja bio kompletiran. Ovoj snažnoj ekipi pridružili su se i Džesika Alba u ulozi prelepe i živahne predstavnice farmaceutske kuće Endija Garsije, koja će imati bitnu ulogu u stvaranju dodatnih neprilika za Grega, sjajni Harvi Kajtel u ulozi preduzetnika Rendija i Lora Dern kao stereotipna direktorka elitnog obdaništa.
Na drugom mestu top-liste najgledanijih filmova u Americi našao se animirani film "Megamind". Glasove junacima u ovom nesvakidašnjem ostvarenju o superherojima poverili su Vil Ferel (Will Ferrell), Bred Pit (Brad Pitt), Džona Hil (Jonah Hill), Tina Fej (Tina Fey) i Ben Stiler (Ben Stiller). Ovaj film stiže u domaće bioskope sredinom decembra.
Film govori o Megaumu, najpametnijem superzlikovcu na planeti, ali u isto vreme i najneuspešnijem. Godinama pokušava da pokori Metro Siti na sve moguće načine. Svaki pokušaj bio je potpuni promašaj, i to zahvaljujući Metromenu, superheroju s plaštom, nepobedivom heroju - sve dok ga jednog dana Megaum zaista ne "ubije" u toku ostvarivanja jednog od svojih pokvarenih i zlih planova.
Megaum će iznenada shvatiti da više nema svrhu jer je superzlikovac bez superheroja. On shvata da je ostvarenje njegove životne ambicije u stvari najgora moguća stvar koja mu se desila. Zato će odlučiti da je jedini način da izađe iz kolotečine da stvori novog suparnika, heroja po imenu Titan, koji će biti mnogo veći, bolji i jači od Metromena. Ubrzo će Titan uvideti da je mnogo zabavnije biti zlikovac nego dobar momak. Može li zli genije da postane neočekivani heroj u sopstvenoj priči?
Na četvrtom mestu liste je film "Kad vodenjak pukne" ("Due Date"), koji u domaće bioskope stiže početkom decembra. Film je režirao Tod Filips (Todd Phillips), a glavne uloge poverene su Robertu Dauniju Džunioru (Robert Downey Jr.), Zeku Galifijanakisu (Zach Galifianakis), Mišel Monagan (Michelle Monaghan), Džejmiju Foksu (Jamie Foxx) i Džulijet Luis (Juliette Lewis).
Piter Hajmen (Dauni Džunior) prvi put postaje otac. Termin porođaja njegove supruge je za samo pet dana. Dok Piter žuri da stigne na let kući iz Atlante kako bi bio uz suprugu na porođaju, njegove najbolje namere se izjalove kada ga slučajni susret s neostvarenim glumcem Itanom Tremblijem (Zek Galifijanakis) primora na stopiranje s njim – na putu koji će prouzrokovati uništenje nekoliko automobila, više prijateljstava i Piterovih živaca.
BEOGRAD - Beogradski Fest otvoriće film „Koriolan”, rediteljsko debitantsko ostvarenje čuvenog glumca Reifa Fajnsa koji je potvrdio svoj dolazak u Beograd, a zatvara ga premijera filma „Neprijatelj” Dejana Zečevića.
Reditelj i glumac Reif Fajns u filmu "Koriolan"
Novi umetnički direktor Borislav Anđelić i selektor Ivan Karl su za ovogodišnji Fest izabrali više od 70 filmova, među kojima su dominiraju nagrađivani filmovi sa najvećih festivala u poslednjih godinu dana.
Kako je saopšteno na jučerašnjoj konferenciji za novinare, na kojoj su, između ostalih, govorili Ivan Karl, Borislav Anđelić, Sandra Perović, Darjan Mihajlović i Ivana Avžner, Fest, sem glavnog, sadrži i programe „Holivud”, „Panorama svetskog filma”, „Evropa van Evrope”, „Evropa u Evropi” i „Izabrani dokumentarci“. Program je sastavljen od filmova koje nabavlja specijalno za festival sama direkcija Festa i od ponuđenih naslova pet vodećih domaćih distributerskih kuća.
Među glavnim favoritima ističu se debitantski film Reifa Fajnsa „Koriolan”, sniman prošle godine u Srbiji, moderna verzija Šekspirove drame o rimskom ratnom junaku, suvišnom u mirnodopskim uslovima. „Koriolan” će biti premijerno prikazan van konkurencije na festivalu u Berlinu. „Kraljev govor” Toma Hupera favorizovan je u seriji predoskarovskih nagrada, a posebno se naglašava glumački doprinos Kolina Firta koji u ovom filmu igra u javnim istupima nesigurnog kralja Džordža VI, dok se s posebnom pažnjom iščekuje film „Prelepo” Aleksandra Gonzalesa Inaritua, čiji je glavni akter Havijer Bardem za ulogu u tom filmu dobio Zlatnu palmu u Kanu.
Neposredno nakon što otvori festival u Berlinu vestern drama „Čovek zvani hrabrost” braće Koen biće prikazan i na Festu. Pored braće Koen, redovni posetioci Festa pratiće nova ostvarenja autora koje godinama prate na ovoj manifestaciji. Aleks de la Iglesija predstaviće se sa „Poslednjim cirkusom”, koji se bavi klovnovima zatečenim u haosu Španskog građanskog rata, Majkl Li sa porodičnom gorkohumornom storijom „Još jedna godina”, Tom Tikver sa hetero/homoseksualnim ljubavnim trouglom „Tri”, a uvek angažovani Ken Louč s „Irskom rutom”. U programu „Holivud” reprezentativna ostvarenja su „Poštena igra“ Daga Limana i „Amerikanac” Antona Korbijna, Deni Bojl izaziva pažnju filmom „127 sati”, istinitom pričom o planinaru koji je pet dana zarobljen na litici, Daren Aronofski sa psihodramom „Crni labud”, dok Klint Istvud sarađuje sa Metom Dejmonom u filmu „Drugi život”.
Ovogodišnji Fest će biti održan u Sava centru, Kulturnom centru Beograda, Muzeju kinoteke i renoviranoj dvorani Doma omladine. Kako i dolikuje, prigodno će biti obeleženo 40 godina ove manifestacija – prvi Fest je održan 1971, a nije održan 1993. i 1994 godine.
Karte će biti u prodaji od 1. februara po prošlogodišnjim cenama (150, 250 i 300 dinara) s tim što će nešto skuplja biti ulaznica za svečano otvaranje.
Preporučujemo
Dinko Tucaković
„Fest 2011. na pragu četrdesetog rođendana se vraća korenima. Dobro je da bar neko poštuje sopstvenu tradiciju!
„Nasilje” (Takeši Kitano)
Violentan, ali i tenscedentan film o svemenoj japanskoj mafiji i njihovom kodeksu časti, koji daleko nadmašuje ono što možemo da vidimo na našoj političkoj sceni.
„Crni labud” (Daren Aronofski)
Raskošna i paranoična priča na večitu temu dobra i zla, uz besmrtnu muziku Čajkovskog. Zlatni globus Natali Portman i Oskari u perspektivi sigurno neće odmoći budućem uspehu filma.
„Neprijatelj“ (Dejan Zečević)
Horor kontekstualizovan u tkivu prohujalih ratova na našim prostorima. Autor vidi upetljane prste samog Sotone. Zanimljivo.
Milan Vlajčić
„Prelepo” (Alehandra Gonzalesa Injaritua)
Odlično urađen film, uzbudljiva priča koja govori o potrebi da se emocijom odbrani živoT.
„Med” (Semih Kaplanoglu)
U ovom filmu rađenom u najboljoj tradiciji turskog filma vidimo kako se i u najsurovijim životnim prilikama pokazuje snaga borbe za moralne vrednosti.
„Crni labud” (Darena Aronofskog)
Psiho-horor o balerini koja u sebi otkriva i belog i crnog labuda, film o svetlim i tamnim stranama (jednog istog, odnosno svakog) ljudskog bića. Glumica Natali Portman, koja je sjajno odigrala ulogu, dobila je za nju Zlatni globus.
Mladen Đorđević
„Živ zakopan” (Rodrigo Kortes)
Hičkokovski koncept iz filmova „Čamac za spasavanje” i „Konopac” je izgleda doveden do krajnjih ekstrema, pošto se ovaj sjajni triler ceo dešava u zakopanom drvenom sanduku, sa jednim likom, bez flešbekova i sličnih pomagala – sledeći triler tog tipa, ako misli da prevaziđe ovaj, moraće da bude smešten u čaši vode
„Zločin iz ljubavi” (Alan Korno)
Poslednji film jednog od najvećih evropskih autora ikada, koji je platio cenu potcenjenosti, pošto je tokom većeg dela karijere bio uporni ljubitelj kanonske umetnosti, sa snažnim autorskim plamenom, koji se nikada nije gasio, delujući prikriven, iz dubine, a ne sa površine, što bi svakako bilo popularnije
„Neprijatelj” (Dejan Zečević)
Pored Matičevića, Zečević je autor iz regiona čiji svaki filmski korak treba pažljivo pratiti.
Srpski filmovi na Festu Fest će zatvoriti novi film Dejana Zečevića „Neprijatelj”, koji govori malom inženjerijskom vodu koji je Dejtonski mir dočekao u planinama, nedaleko od ruševina u borbi uništene lokalne fabrike. Glavne uloge igraju Aleksandar Stojković, Vuk Kostić, Ljubomir Bandović, Slavko Štimac, Marija Pikić, Dragan Marinković i Tihomir Stanić. Srpsku kinematografiju predstavljaće i Mladen Matičević filmom „Zajedno”, o poremećenim bračnim odnosima, u okviru programa „Evropa van Evrope”. U Matičevićevom filmu glavne uloge igraju Aleksandar Srećković, Milica Zarić i Branimir Popović. Darko Bajić će biti u programu 39. Festa s dokumentarnim filmom „O, Gringo”, koji je fokusiran na životnu i sportsku priču fudbalera Dejana Petkovića.
BLIC
Meni jedan od najomiljenijih filmove - U KINI JEDU PSE I
Uloge: Dejan Cukic, Kim Bodnia, Trine Dyrholm, Nikolaj Lie Kaas, Tomas Villum Jensen, Brian Patterson, Søren Sætter-Lassen
Režija: Lasse Spang Olsen
Scenario: Anders Thomas Jensen
Žanr: akcija, komedija
Godina izdanja: 1999
Zemlja: Danska
Arvid Blixen je bankovni činovnik, koji živi monotonim i običnim birokratskim životom bez imalo životnog uzbuđenja.
Napokon pridobije pažnju i divljenje svojih kolega, kad u banci, u kojoj je zaposlen, spriječi pljačkaša Franza u pljački, udarivši ga reketom za squash. Sav sretan, odlazi kući, u nadi da će pobuditi i divljenje svoje djevojke, s kojom živi. No došavši kući, shvati da ga je ona ostavila.
U toj teškoj situaciji, posjeti ga Franzova žena, optuživši ga da im je uništio život, kad je spriječio pljačku, jer im je novac očajnički trebao za umjetnu oplodnju. Tu se poremete Arvidova poimanja dobra i zla i odluči pod svaku cijenu pomoći Franzu i njegovoj ženi da namaknu potrebni novac.
Zamoli svoga brata Haralda, okorjelog kriminalca, da mu pomogne oteti blindirani kombi s novcem. Uspiju i novac uruči Franzu, ali to ispadne samo početak prave nevolje, koja ih dovede do krvavih obračuna i smrti.
Srpska premijera filma „Tilva Roš" debitantskog dela mladog reditelja Nikole Ležaića iz Bora, upriličena je u bioskopu „Zvezda" u Boru, a dve projekcije videlo je oko 1.500 gledalaca
Urbana pustinja... Scena sa površinskih kopova u Boru
Projekciju su otvorila dvojica repera koja su na duhovit način najavila film, a nakon poslednjeg kadra, reditelja, njegove saradnike i glumačku ekipu, koju čine mahom tinejdžeri iz Bora, burno je pozdravila publika višeminutnim aplauzom.
Film „Tilva Roš" je prošle godine učestvovao na 17 festivala, na kojima je osvojio 11 nagrada. Pet glavnih nagrada za najbolji film „Tilva Roš" je dobio na festivalima u Sarajevu, Francuskoj, Rusiji, Holandiji i Portugalu. Mnogi kadrovi su snimani amaterskom kamerom i zrače jakim emotivnim nabojem mladih ljudi koji odrastaju u sredini u kojoj bujaju ekonomska i socijalna kriza. Glavni likovi su najbolji drugari Toda i Stefan, koji u ovom rudarskom gradu provode leto po završetku srednje škole snimajući bizarne klipove po ugledu na serijal „Džekes".
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu