УНС: Неетично извештавање појединих медија о Тијани
Удружење новинара Србије упозорило је на неетичност појединих медија приликом извештавања о убиству малолетне Тијане Јурић, додајући да су новинари увек дужни да се придржавају новинарског кодекса.
"Уредници и новинари су увек дужни да се придржавају етичких норми и Кодекса новинара Србије, а поготово када извештавају о трагичним догађајима који погађају не само појединце и њихове породице, већ и целу заједницу", наводи се у саопштењу УНС-а, преноси Бета.
Додаје се да је Игор Јурић, отац убијене Тијане, изјавио је да су га поједини медији уцењивали да, уколико им не да изјаву, неће објавити фотографију нестале девојчице и да се поред потраге за несталим дететом морао борити са неоснованим писањем.
"Без провере и без ваљаних извора током потраге за Тијаном оптужен је да дугује зеленашима", наводи се у саопштењу у коме се не прецизира на које листове се то односи.
УНС је навео да се новинари у прикупљању информација не смеју служити изнудом, претњом и прогањањем извора информација.
Према професионалним стандардима новинари не смеју да обећавају повољно извештавање у замену за информације, додаје се у саопштењу.
"УНС подсећа да Кодекс налаже новинарима да у извештавању о догађајима који укључују лични бол и шок имају саосећање према људима са којима разговарају", наводи се у саопштењу.
Кодекс, такође, обавезује медије да штите права и достојанства деце.
УНС је затражио од новинара да, извештавајући о случајевима који дубоко потресају јавност, поштују претпоставку невиности и следе правила по којима новинар истражује, објављују чињенице и прави јасну разлику између чињеница, претпоставки и нагађања.
"Еклатантан пример кршења свих норми је текст 'Шта монструме чека у затвору: Проклињу дан када су рођени!' објављен на сајту telegraf.rs", наводи се у саопштењу.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Kaiš nam stežu oni koji primaju i do sedam plata!
BEOGRAD – Afera „Skupljači funkcija“ koja je predhodnih dana potresala Srpsku naprednu stranku otvorila je pitanje: ko su i koliko plata primaju oni koji u Skupštini Srbije donose odluke koje se tiču životnog standarda građana Srbije. Da li je moralno da zakon o radu izglasavaju ljudi koji imaju po najmanje dve plate, a neki i sedam kako smo saznali ovih dana?
Rekorder po broju funkcija, bar prema izveštau Agencije za borbu protiv korupcije, je poslanik SNS Aleskandar Martinović. Martinović ima čak sedam funkcija, a gotovo da nema poslanika u Skupštini Srbije koji neprima platu na više mesta. Među, poslanicima naprednjacima sa više plata su i Igor Bečić, Zoran Babić, Ljubica Mrdaković Todorović itd.
Rekorder Aleksandar Martinović (Foto: JuTjub)
Problem nije samo u dupliranim državnim funkcijama, već mnogo od poslanika primaju plate i na drugim radnim mestima, vlasnici su firmi, rade u privatnim kompanijama, bolnicama, fakultetima itd. Iako nije reč o prihodu na osnovu javne funkcije i dalje reč je o ljudima koji neće osetiti posledice reformi koje donose ili ih neće osetiti u meri u kojoj će to osetiti građani Srbije.
Pravda je nedavno objavila intervju sa poslanikom Ljajićevog SDPS-a dr Branom Đurovićem koji pored poslaničkog posla radi i kao doktor u bolnici, profesor na Medicinskom fakultetu i savetnik na privatnoj strukovnoj školi gde je i suvlasnik. Kao kolacioni partner SNS-a Đurović je jedan od poslanika koji podržava novi Zakon o radu.
Prof dr Branko Đurović nema više funkcija ali radi na nekoliko mesta , (foto: SDP Srbije)
- Ovo je na neki način bila iznuđena varijanta Zakona o radu. Bio je neophodan, Evropa je to tražila jer nema novih investicija u zemlji. Imamo visok fiskalni deficit i javni dug. Mi nismo Grci, pa da nas gura Evropa – branio je Đurović Zakon o radu u izjavi za Pravdu, što je izazvalo brojne negativne komentare čitalaca.
Najava Srpske napredne stranke da će svi njeni funkcioneri podenti ostavke na „višak funkcija“ samo će delimično rešiti problem toga što će odluke o „stezanju kaiša“ i dalje donositi ljudi, poput dr Đurovića, koji će, za razliku od većine građana Srbije, ostvarivati prihod na više strana i koji neće značajnije osetiti posledice svojih odluka u Supštini Srbije.
Vladika Filaret: Nemamo ni duše ni obraza, balimo o EU, a sve je teže narodu od vaše EU!
Vladika Mileševske eparhije Filaret na obeležavanju Velike Gospojine u selu Premćni kritikovao je Srpsku pravoslavnu crkvu i srpski i crnogorski državni vrh, pišu podgoričke Vijesti.
Filaret je za SPC rekao da je ne priznaje i da je nikada neće priznavati jer se “mnogo promenila i nije više kao što je nekad bila“.
"Ovo nije crkva patrijarha Germana, ovo je neka nova crkva koju lično ja ne priznajem i neću je priznavati. Ja ću učiti kako su me moji profesori učili. Kako me je učio moj duhovni otac patrijarh German, tako ću ostati sa svojim narodom sa svojom crkvom“, rekao je Filaret u četvrtak u selu Premćani kod Pljevalja, na proslavi Velike Gospojine, slavi manastira Dovolja, prenosi ovaj dnevnik.
Ističući, ipak, da nikada neće izdati svoju crkvu i narod, on je pozvao okupljene da poslušaju njega, kako je za sebe rekao, najnevaljalijeg i najgoreg vladiku u SPC, koji nema čega da se boji ni stidi.
On je ocenio da Crna Gora i Srbija ne idu dobrim putem, jer “samo balimo o Evropskoj uniji dok narod sve siromašnije živi zbog EU“:
“Ovako vaši dedovi i pradedovi nisu činili i radili nego su čuvali obraz i dušu svoju spasavali. Danas nemamo ni duše ni obraza, samo znamo da balimo o EU, a sve teže i teže narodu od vaše EU. Nikakvi ste ljudi, nikakav smo narod, ako čekamo da nam neko iz Evrope donese tanjir čorbe”, naveo je vladika.
Čelnik eparhije SPC sa sedištem u Prijepolju, koja obuhvata i deo Crne Gore, kritikovao je odlazak srpskog i crnogorskog premijera Aleksandra Vučića i Mila Đukanovića u Berlin na konferenciju čiji je domaćin bila kancelarka Angela Merkel, koju je takođe kritikovao zajedno sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton. Konstatujući da su “usta srpskih i crnogorskih zvaničnika puna EU”, Filaret ih zamolio da ponekad pomenu i Rusiju.
“Kažite nekad Rusija, neće vam ništa biti, kažite i Balkan i neku drugu reč. Niste valjda toliko postali mutavi da ne znate nikakvu više reč izgovoriti od EU. Nemam ja ništa protiv EU, samo EU ima mnogo svojih problema, jada i belaja. Nemojte misliti da su čitav svet, Putin i Rusija ludi i blesavi, a samo ste vi, Crnogorci i naši Šumadinci pametni…”, naveo je vladika, prenose Vijesti.
On je kazao da je bruka što uvodimo sankcije Rusiji, nazivajući one koji su to uradili bedama. On je kazao da Srbija povećanjem nataliteta za 20 godina može vratiti Kosovo bez ijednog ispaljenog metka.
“Srbija, ako hoće Kosovo, ne treba da se klanja onom koji joj je uzeo Kosovo, već neka vodi politiku nataliteta. I vi niste u Crnoj Gori ništa bolji, nego ste još gori. Podgorica, Ulcinj, Bar i Budva se pune nekim drugim svetom”, rekao je vladika.
Između ostalog, Filaret je rekao da Turska nije prijatelj “srpskoj crkvi i srpskome narodu“ i da još ne mogu da obnove ono što su im porušili pre više vekova.
“Evo ponovo nam ulaze na velika vrata kao tobože veliki prijatelji. Neka vam budu prijatelji, vaša je to potpuno privatna stvar koga ćete uzeti za prijatelja. Kuku ti ga i vama i nama ostanemo li ovakvi kakvi jesmo, jer smo slepi, ćoravi i gluvi“, rekao je Filaret.
Ministar telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da će Srbija do juna 2015. godine preći na digitalno emitovanje i najavio da će za najsiromašnije kategorije stanovništva država obezbediti neophodne set-top-boksove za prijem digitalnog signala.
Ljajić je tokom prvog radnog sastanka o procesu prelaska sa analognog na digitalno emitovanje TV signala rekao da digitalizacija nije trošak već investicija u tehnologiju, razvoj i ekonomski oporavak.
On je podsetio da digitalizacijom građani dobijaju bolji kvalitet slike, tona, više kanala, više programa, dobijate mogućnost da prekidate film, da biraju titlove.
"Druga prednost je što će se osloboditi deo frekvencijskog spektra koji će biti iskorišćen za bolji signal mobilne telefonije i za brži mobilni internet. To otvara mogućnost u investiranje u oblasti elektronskih komunikacija", rekao je ministar telekomunikacija.
On je podsetio da je proces digitalizacije počeo 2005. godine kada je prvi put emitovan digitalni signal u Srbiji, da je Srbija naredne godine preuzela međunarodnu obavezu da do juna 2015. godine pređe na digitalno emitovanje i sporazum ratifikovan u skupštini 2012. godine.
"Od 2006. do 2012. godine bilo je završeno 15 do 20 odsto ukupne digitalizacije u Srbiji. Imali smo veliki zaostatak. U prethodnom periodu bili smo fokusirani da ovaj proces deblokiramo, da ubrzamo, da ispunimo našu međunarodnu obavezu i uradimo veliki zadatak zbog građana Srbije", rekao je Ljajić.
Danas 93 odsto stanovnika Srbije, kako kaže, može da prati i prima digitalni signal i proces ne samo da je deblokiran, već se ušlo u završnu fazu.
"Očekuje nas 17. i 18. septembra potpisivanje sporazuma od 24 miliona evra sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj za nabavku neophodne opreme", naglasio je ministar.
On je dodao da je 1. septembra počeo tranzicioni period u kome će biti i digitalnog i analognog emitovanja koji će trajati do 1. maja naredne godine.
Srbija je podeljena u tri zone i 1. marta biće isključena jedna zona, 1. aprila druga i 1. maja treća zona.
On je rekao da se digitalizacija odnosi na one koji imaju digitalnu televiziju, satelitsku antenu, zatim one koji televizijski program prate preko sobnih i krovnih antena, a to znači oko 38 stanovništva Srbije.
"Da bi mogli da prime digitalni signal neohodna je ugradnja set-top-boksova, koje će dobiti oko 180.000 najsiromašnijih", rekao je Ljajić i naveo da su ta sredstva obezbeđena.
Ukupno će do kraja digitalizacije biti uloženo 39 miliona evra, a prvobitna procena je bila da će za taj proces biti potrebno 75 miliona evra.
Produkcijska grupa Mreža najavila protest zbog Utiska nedelje Olja Bećković u nedelju ispred B92
Beograd - Produkcijska grupa Mreža najavila je protest zbog prekida emitovanja emisije Utisak nedelje za nedelju, 12. oktobar, u 21 čas ispred zgrade televizije B92, pod nazivom "Kome treba Utisak", na kojem će se pojaviti i autorka emisije Olja Bećković, saznaje Danas.
U pozivu skupa, u kojem se ne pominje da će doći i Bećkovićeva, navodi se "gosti ove nedelje budite vi", a teme razgovora će biti koji su razlozi da se sa televizije pređe na kanal, da li privatizacija i poslovni interesi dozvoljavaju ultimatume, ima li cenzure, da li je za otpor dovoljna pojedinačna hrabrost ili se moramo uključiti svi, da li sudbina Utiska zavisi i od vas.
Skup ispred B92 podržala su juče i novinarska udruženja UNS i NUNS koja su pozvala svoje članove da se okupe u nedelju.
Povodom ukidanja emisija Utisak nedelje, Sarapin problem i U centru, ali i zbog sve lošije atmosfere u kojima mediji rade, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je juče da će zatražiti od Skupštine Srbije da se organizuje javno slušanje o sužavanju medijskih sloboda u Srbiji. NUNS je naveo da je za nepuna dva dana Proglas o medijskim slobodama u Srbiji potpisalo više od 1.000 novinara i građana koji su time izrazili zabrinutost zbog stanja u medijima i zamiranja pluralizma mišljenja i ideja, kritike vlasti i borbe za javni interes.
Proglas je tokom protesta, u ponedeljak uveče, ispred zgrade RTV
Studio B, potpisalo 209 novinara i građana, a do juče u podne još 864 pojedinca su elektronskim putem pružili podršku, navodi se u saopštenju i dodaje da će potpisivanje trajati do ponedeljka, 13. oktobra. NUNS će zatim Proglas i potpise proslediti Skupštini Srbije, Odboru za kulturu i informisanje, sa zahtevom da se organizuje javno slušanje o sve uočljivijem trendu sužavanja medijskih sloboda u Srbiji.
Peticiju "Vratite nam Utisak", koju je prethodno pokrenuo UNS, dosad je potpisalo više od 500 ljudi, a planirano je da ona bude predata poslovodstvu televizije B92.
Pridružio se: 22 Maj 2013, 08:13 Postovi: 2522 Lokacija: Belgija
СМЕЈУРИЈА ОД ВЛАСТИ: Министар унутрашњих послова Стефановић седео у истој ложи са шиптаром који је управљао дроном!
Ово нису вести из рубрике веровали или не. Министар унутрашњих послова Републике Србије Ненад Стефановић седео је вечерас у истој ложи са братом албанског премијера који је док је српски министар седео поред њега управљао дроном који је на стадион Партизана унео заставу велике албаније. Не само да је дрон унео заставу велике албаније на стадион Партизана већ су шиптари су пре тога вежбали преношење заставе у строгом центру Београда, на Калмегдану и у Кнез Михаиловој улици.
Садашњи режим Александра Вучића није сам себе у стању да заштити. Како ли о сопственој безбедности треба да размишљају грађани Србије? Ми имамо питање за све оне који кажи да се баве безбедношћу Републике Србије и свих њених грађана.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Preminuo Slobodan Radulović
Izvor: B92, Beta
Beograd -- Bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović umro je noćas u svom stanu u Beogradu od teške bolesti, saznaje B92.
Radulović je bio u kućnom pritvoru koji mu je odredio sud, jer je bio prvostepeno osuđen na pet godina zatvora zbog primanja mita u okviru slučaja poznatog kao "stečajna mafija".
Radulović se nakon osam godina bekstva 12. aprila predao pravosudnim organima Srbije.
Posle dva meseca u pritvoru sud mu je zbog teške bolesti odobrio kućni pritvor.
Radulović je pre dva dana pred Apelacionim sudom u Beogradu usmeno obrazlagao svoju žalbu na presudu Specijalnog suda optužujući za svoj progon Vojislava Koštunicu, Miroslava Miškovića i Milana Beka.
On je u četvrtak izneo svoje vidjenje slučaja "C-market", tvrdeći da su optužbe protiv njega "iskonstruisane od režima bivšeg premijera Vojislava Koštunice i biznismena Miroslava Miškovića i Milana Beka i to zbog zbog privatizacije C-marketa u kojem su većinski vlasnički paket imali mali akcionari, a oko 23 odsto bio je društveni kapital".
Radulović se tokom osmogodišnjeg bekstva u više navrata javnosti i sudu obraćao pismima i objašnjavao kako su putem Memoranduma o razumevanju, koji je potpisan 19. avgusta 2005. godine, Mišković i Beko preuzeli 153.000 akcija malih akcionara i tako preuzeli 75 odsto „Ce-marketa" za 44 miliona evra i ostvarili nezakonitu zaradu od 207 miliona evra, a to je ponovio i na sednici pre dva dana. Ko je bio Slobodan Radulović
Radulović je rodjen 27. januara 1943. godine u italijanskom logoru na ostrvu Mamula kod Herceg Novog, Crna Gora. Osnovnu školu i gimnaziju je završio je u Herceg Novom. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu 1968. godine.
Počeo je da radi kao referent i vremenom postao komercijalni direktor u HIP Pancevo, zatim je bio direktor Industrije plastičnih masa "Bukulja", direktor Direkcije za robne rezerve Beograda, sekretar za privredu u Skupstini grada Beograda.
Godinu dana je bio potpredsednik proizvodno-trgovinskog sistema "Centroprom", a 1990. postao generalni direktor Trgovinskog akcionarskog društva "C-market", koji je otuda nastao.
Ova kompanija je od tada prerasla u trgovinski lanac sa više od 200 objekata i u vlasništvu ima delove Industrije mesa Topola, Nacionalne štedionice, fabrike Impa, farme živine u Velikoj Plani kao i deo akcija u Centrobanci. Radulović poseduje 1.460 akcija "C marketa", odnosno 0,8 odsto kapitala.
Od decembra 2005. vlasnici trgovinskog lanca "C marketa" bili su srpski biznismeni Miroslav Mišković i Milan Beko, a Radulović je smenjen sa mesta generalnog direktora 10. februara 2006, posle čega je nestao.
Mišković je u martu 2011. godine lanac "Maksi", nastao od prodavnica "C marketa", prodao belgijskom trgovinskom gigantu "Delezu" za 932 miliona evra.
Dok je Radulović vodio "C market" tokom devedesetih godina u prodavnicama tog lanca često je prodavana uvozna roba sa isteklim rokom trajanja, a posle žalbi kupaca, rok na originalnoj ambalaži je prelepljivan novim rokom, uz obrazloženje šefova samousluga da je "tako naredjeno odozgo".
Radulović je u Skupštini Srbije bio poslanik od 1992. godine do 1996. godine.
Bio je član Demokratske stranke (DS) iz koje je isključen u aprilu 1994. godine, nakon što je prihvatio funkciju potpredsednika u Vladi Srbije. Potpredsednik Vlade Mirka Marjanovića bio je četiri godine, od 24. marta 1994. do marta 1998. godine.
U septembru 1995. pristupio je Novoj Demokratiji Dušana Mihajlovića, u kojoj je odamh dobio funkciju potpredsednika stranke.
Bio je jedan od 24 vodećih ljudi domaćih kompanija koji su osnovali poslovni klub "Privrednik".
Kao čovek koji je do 5. oktobra bio blizak porodici Slobodana Miloševića, bio je na spisku ljudi kojima je krajem 2000. zabranjen ulaz u zemlje EU.
Zbog sumnje da je opljačkao "C market", protiv Slobodana Radulovića je pokrenuta istraga u decembru 2005. godine.
Uprava kriminalističke policije raspisala je 13. aprila 2006. potragu za njim, pošto dan ranije prilikom hapšenja grupe od devetoro osumnjičenih za privredni kriminal i korupciju, nije bio dostupan organima policije.
Sredinom septembra 2007. Radulović je i-mejlom poslao pismo Savetu za borbu protiv korupcije Srbije, u kojem je tvrdio da je nevin i optužio biznismene Milana Beka i Miroslava Miškovića.
Govorio je francuski jezik, bio je oženjen i sa suprugom Vukicom imao je dve kćerke, Jelenu i Natašu, koje žive u Španiji.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu