Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Археолошко налазиште Ремезијана централни је простор античког града у Белој Паланци, проглашено је за налазиште од великог значаја за Републику Србију.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Iskopavanja otkrila arheološko blago u Pribojskoj banji
PRIBOJ – U porti manastira Svetog Nikole u Pribojskoj banji u toku su arheološka istraživanja koja su na svetlo dana iz nedara zemlje iznela vekovima skrivene tajne.
Manastir Svetog Nikole
Iskopavanja su otkrila osnovu velike branič-kule, koja potiče iz 14. veka, zidane od pravilnih blokova sige, svojevremeno visine do 22 metra, rekla je za Tanjug arheolog savetnik iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Marina Bunardžić.
Pronađene su i dve episkopske grobnice, kao i brojni predmeti iz 13. veka, koji pokazuju da je ovaj manastir bio episkopsko sedište od 1219. godine, kada je srpska crkva stekla autokefalnost.
Trenutno se istražuje jugoistočni deo manastirske trpezarije, koja je obnovljena na temeljima vizantijskog obziđa u vreme vladavine kralja Stefana Dečanskog, početkom 14. veka. Pronađeno je posuđe i nekoliko objekata iz vremena patrijarha Makarija Sokolovića.
Posebno su značajni olovni pečat manastira i 140 srebrnih talira, kovanih u brojnim evropskim gradovima, koji potiču iz skrivene manastirske riznice iz razdoblja kada je Banja stradala u austro-turskim borbama. “Našli smo i divit, odnosno pribor za pisanje odlične izrade, brojne predmete od pečene zemlje i keramičke lonce s kraja 15. veka, kada je manastir zahvacen velikim požarom”, dodaje Bunardžićeva.
Ovi nalazi će biti konzervirani i uključeni u pribojsku srednjevekovnu zbirku i izloženi u Zavičajnom muzeju grada na Limu u okviru stalne postavke, kazao je direktor ove ustanove, Savo Derikonjić.
Pored istraživanja u Pribojskoj banji, Ministarstvo kulture odobrilo je zavičajnom muzeju sredstva za projekat zaštite kamenih nadgrobnih spomenika. Zbog toga su protekle sedmice u Priboju boravili stručnjaci iz Centralnog instituta za konzervaciju iz Beograda, koji su započeli istraživanja ovih belega na lokaciji Pobrežje, koji potiču iz razdoblja od 13. do 17. veka, a mnogi su uništeni prilikom izgradnje bolnice i fabrike “Poliester”. Prethodnom analizom 2007. i 2008. godine otkrivena su 43 groba u nekropoli, koja predstavlja jedno od retkih sistematski istraženih srednjevekovnih grobalja u Srbiji.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Nebeske stolice (arheološki lokalitet)
Nebeske stolice ili Crkvina je arheološki lokalitet iz poznoantičkog (III/IV vek) i ranohrišćanskog perioda (kraj V/VI vek), koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1800 metara, ispod istoimenog uzvišenja, pod samim Pančićevim vrhom (2017 metara nmv.) na Kopaoniku. Tokom istraživanja započetih 1998. godine, otkriveni su ostaci građevina i reprezentativne bazilike, specifične osnove, u čijoj unutrašnjosti je otkriven ranohrišćanski mozaik. Na lokalitetu nisu otkriveni tragovi srednjovekovnih dogradnji i građevina, kao ni drugi ostaci iz tog doba, zbog čega se smatra da je on posle rušenja/napuštanja tokom seobe naroda, više nije korišćen.
Prema dosadašnjim saznanjima, život na ovom lokalitetu je postojao od III do VI veka, prvo kao mali kasnoantički stambeni kompleks koji se u V ili VI veku razvio u važno hrišćansko kultno središte. Ovako značajnom središtu hrišćanstva, moralo je da odgovara i znatno veće naselje od onog otkrivenog uz njega
Nebeske stolice (1913 m nmv) su grupa stena ispod Pančićevog vrha, sa kojih se pruža pogled ka dolini Ibra i Kosovu, a naziv im je 1895. godine dao Živojin Mišić. Sam arheološki lokalitet se nalazi nešto istočnije, pored kolskog puta koji obilazi Pančićev vrh i povezuje TC Suvo Rudište sa Vojetinom (1561 m nmv) odnosno selima Zaplaninom i Belim Brdom. Na samom terenu nije bilo nadzemnih ostataka, niti obrisa građevina, ali je u lokalnom narodu postojalo predanje da se tu nalazila crkvina svetog Prokopija i svake godine se na dan ovog sveca (08.07.) izlazilo na ovo mesto.
Na osnovu ovog predanja, Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva je, uz pomoć i podršku NP Kopaonik, na čijoj se teritoriji lokalitet nalazi, započeo 1998. godine arheološka istraživanja, pod rukovodstvom arheologa Gordane Tošić.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
Tvrđava Diana - Kladovo
Diana je stari utvrđeni grad na obali Dunava. Nalazi se u Karatašu, ispod same HE Đerdap I. Utvrda je podignuta kao jedna od baza za Dačke ratove i obezbeđivanje plovidbe Dunavom. Danas ima ostataka utvrđenja, a unutar samog lokaliteta se sprovode arheološka istraživanja. Diana je Arheološko nalazište od izuzetnog značaja, i kao takvo je pod zaštitom Republike Srbije
Utvrda je podignuta krajem I veka, za vladavine cara Trajana, tokom njegovih priprema za osvajanje Dakije (tzv. Dački ratovi). Pored toga tvrđava je obezbeđivala kanale kojima je omogućena plovidba Dunavom, jer su obilazili katarakte. Svoju prvu obnovu je doživela u III veku, dok je početkom IV veka dobila dva nova bedema koji su se spuštali do Dunava.
Goti su je prilikom svog pohoda na Balkan delimično spalili 378. godine, nakon čega je obnovljena kao jedna od zaštitnih carskih utvrda na Dunavu od upada varvara. Međutim Huni je 443. godine ponovo uništavaju. U sklopu velikih osvajanja i obezbeđenja prostora Vizantije koja su preduzeta za vladavine Justinijana, Diana je ponovo obnovljena početkom VI veka. Svoj konačni slom tvrđava je doživela 596. godine tokom Slovensko-avarske provale na Balkansko poluostrvo.
VELIKO ARHEOLOŠKO OTKRIĆE U Ćelijama pronađena vila rimskih bogataša
Otkriveni su dobro očuvani ostaci rimske vile i grandioznog poljoprivrednog dobra, nastalog početkom četvrtog veka, koje je nestalo u pljačkaškom pohodu Gota
LAJKOVAC - Arheolozi Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva završili su istraživanja dela nalazišta „Anine“ u Ćelijama, na ušću reke Ljig u Kolubaru. Otkriveni su dobro očuvani ostaci rimske vile i grandioznog poljoprivrednog dobra, nastalog početkom četvrtog veka, koje je nestalo u pljačkaškom pohodu Gota. Vila je impozantnih razmera - 4.000 kvadratnih metara - a arheološko nalazište prostire se na oko 30 hektara.
- Po načinu gradnje i karakteristikama vile, može se zaključiti da je vlasnik bio izuzetno bogat - kaže Radivoje Arsić, arheolog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva.
Nalazi predstavljaju najbolje sačuvane ostatke ruralne arhitekture rimskog doba na području zapadne Srbije i - po procenama stručnjaka - vila je, po značaju, odmah do Gamzigrada. Istraživanja u kojima su učestvovali i arheolozi Istraživačke stanice „Petnica“, Narodnog muzeja iz Valjeva i Fakulteta za geodeziju započela su još pre devet godina, a finansijski su im pomogli opština Lajkovac i Ministarstvo kulture.
Pridružio se: 26 Apr 2012, 09:04 Postovi: 50742 Lokacija: Balkan
OTKRIĆE KOD TRGOVIŠTA Grobovi monaha na "ukletoj" steni
Stručnjaci niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture pronašli su tridesetak grobova pored Crkve Presvete Bogorodice iz srednjeg veka na Vražjem kamenu u Donjoj Trnici.
Arheolog Toni Čerškov potvrdio je da je otkrivena gusta nekropola s kamenim konstrukcijama u kojoj je pronađeno oko 30 grobova monaha u nekadašnjem manastiru izgrađenom između 1350. i 1380. godine. Pravoslavni hram u klisuri Pčinje podigao je srpski vlastelin Dejan Marković, zet cara Dušana, krajem 14. veka.
- U grobovima čak nismo pronašli nijedan esker, što govori da po monaškim običajima monasi nisu sahranjivani u mrtvačkim sanducima, već su uvijeni u čaršave polagani u zemlju. Iskopani ostaci davno sahranjenih monaha biće privremeno izmešteni i ponovo vraćeni uz severni zid crkvenog hrama - rekao je Čerškov.
Ministarstvo kulture je izdvojilo 1,2 miliona dinara za sanaciju svetinje, arheološka iskopavanja porte, uređenje prostora, vraćanje lokaliteta u prvobitno stanje.
- Vražja stena ili Vražji kamen je čudo prirode. Reč je o prirodnom fenomenu koji je nastao erozijom stena. Plahovita reka Pčinja davno je presekla stenu i izvajala desetak velikih kamenih stubova. Između 50 i 60 metara visoke su tri kamene kupe. Na jednoj od impozantnih piramida nalazi se bogomolja Presveta Bogorodice - kaže predsednik opštine Trgovište Nenad Krstić.
Verovanja Legende kazuju da se u crkvi podignutoj na steni poodavno niko ne venčava, niti se deca krste zbog verovanja da je ukleta
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu