Pridružio se: 22 Maj 2013, 08:13 Postovi: 2522 Lokacija: Belgija
Vodopad u Gostilju
Vodopad u zlatiborskom selu Gostilju, na Gostiljskom potoku, je jedan od najvećih i najlepših u Srbiji. Visok je oko 20 metara i jedna je od turističkih atrakcija.
Pridružio se: 22 Maj 2013, 08:13 Postovi: 2522 Lokacija: Belgija
Vodopad Jelovarnik
Jelovarnik je najviši vodopad u Srbiji sa visinom od 71 metra i čine ga tri kaskade. Nalazi se na Kopaoniku u oblasti Jelovarnik, po kojoj je i dobio ime, u okviru nacionalnog parka, na nadmorskoj visini od oko 1.500 metara, 25 kilometara zapadno od Brusa i na oko 2,5 kilometara istočno od Pančićevog vrha. Otkrila ga je ekipa geologa 1998. godine, a dotle je za njega znalo samo lokalno stanovništvo. Smešten je u gustoj šumi bukve, smrče i planinskog javora. Proglašen je za prirodni rezervat, zajedno sa okolnom florom i faunom, na površini oko od 57 hektara
Pridružio se: 22 Maj 2013, 08:13 Postovi: 2522 Lokacija: Belgija
Čunguljski skok
Čunguljski skok (Čungulj, Čunguljski vodopad) je vodopad u istočnoj Srbiji, na Staroj planini, nedaleko od sela Topli Do. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 1.400 metara na Toplodolskoj reci i visok je 40 metara. Spada u jedne od najviših u Srbiji, a u njegovoj neposrednoj blizini su vodopadi Kurtel i Pilj. Ime je dobio prema planinskom vrhu „Čungulj“ u čijem podnožju se nalazi. Okružen je gustom šumom i teško je dostupan. Otkrila ga je grupa istraživača tokom 1996. godine.
Pridružio se: 25 Dec 2010, 15:00 Postovi: 39460 Lokacija: Beograd
Čudesni slap sa sedam suza
U prirodnom rezervatu Jelovarnik, podno Pančićevog vrha, nalazi se najviši vodopad u Srbiji. Jelovarnički potok, nastao iz sedam izvora, sa 1.286 metara survava se niz velike kamene litice
DOVOLjNO je da provedete makar sat vremena kod vodopada Jelovarnik, pa da vam život bude lepši - posavetovali su nas žitelji kopaoničkog sela Ravnište kada smo kročili u njihov atar.
verili smo se u to kada nam je svež planinski vazduh u prirodnom rezervatu Jelovarnik isprao pluća, ledena voda iz potoka zarumenila obraze, a sunce, koje se provlačilo pored bukovih stabala, ugrejalo srce. Samo je još trebalo da se okupamo u vodi Jelovarničkog potoka, pa da nam niz lice, kako to legenda kaže, krene slap sa sedam suza.
- Jelovarnik je najviši vodopad u Srbiji sa visinom od 71 metra. Nalazi se na Kopaoniku, u blizini sela Ravnište, 25 kilometara zapadno od Brusa i na oko 2,5 kilometara istočno od Pančićevog vrha. Smešten je u gustoj šumi bukve, smrče i planinskog javora. Proglašen je za prirodni rezervat. Ime "Slap od sedam suza" je dobio jer su Jelovarnički potok i vodopad nastali iz sedam izvora - priča nam naš planinski vodič Miroljub Buca Maksimović.
Planinari tvrde da je ovaj vodopad široj javnosti otkrio britanski režiser i srpski prevodilac Timoti Bajford, dok je lutao po Kopaoniku. Maksimović pak kaže:
- Dugo se za vodopad Jelovarnik nisu znali mnogi detalji i niko nije ni slutio da se takva lepota nalazi nadohvat ruke. Poznat je bio samo lokalnom stanovništvu. Vodopad su zvanično registrovali stručnjaci Geografskog društva 1998. godine, koji su i utvrdili njegove glavne karakteristike.
KAO LEDENI SPOMENIK OVE zime vodopad se dva puta samo delimično ledio. Ličio je na ledeni spomenik u prirodi. Brza i teška voda ne dozovoljava mrazu da ga okuje. Zima je stvorila led na prve dve kaskade i velike sante po bokovima korita vodopada. Kada je temperatura vazduha porasla, te sante su pale sa visine od 71 metar na okolno stenje i pešačke staze.
A, prema podacima Geografskog društva, Jelovarnički potok nastaje iz sedam izvora relativno male izdašnosti, koji se nalaze na visini od oko 1.740 metara. Slivna površina ove vode, na kopaoničkim brdima Nebeska stolica i Beđirevac, jeste oko 2,2 kilometra.
- Mnogi tvrde da je narodno ime "slap od sedam suza" nastalo zbog tih sedam izvora potoka i da je svaka njegova kapljica magična. Govore i da ispunjava želje i čini život lakšim i srećnijim. Mnogobrojni su se brakovi sklopili baš zahvaljujući ovom magičnom mestu - priča naš vodič.
Korito potoka je tesno i strmo, tako da je huk vode jako glasan. Jelovarnički potok se sa visine od 1.286 metara survava niz kamene litice, preskače četiri velike kaskade sa jezercima i pada na podnožje posle 71 metra slobodnog leta njegove vode. Zato seljaci ovaj predeo zovu i "mesto gde voda sleće".
- Stručnjaci tvrde da se radi o impozantnom vodopadu. Snaga vode je ogromna i zaseca tvrdi planinski kamen, mermer, krečnjak i škriljce, lomi okolno stenje i probija se kroz tvrdu zemlju. U vreme velikih kiša i snegova potok nosi i 450 litara vode u sekundi. A, u suvim danim tek 25 litara u sekundi. Primiri se u podnožju na 1.215 metara nadmorske visine, da bi potom potok otplovio u reku Toplicu - objašnjava Buca Maksimović.
Vodopad Jelovarnik pada sa litice kao mlaz, koji se posle desetak metara smiruje u prvoj kaskadi, u kojoj pravi jezerce. Kada se to jezero napuni, voda preskače kaskadu i pada na drugi nivo i dubi još veće korito. Druga kaskada je duga oko 18 metara, dok je treća nešto kraća. Najveća je četvrta kaskada, kao ogromno korito iz koje voda pada u dubinu od 40 metara. Područje Jelovarnik je prirodni rezervat Nacionalnog parka Kopaonik. Izgrađeni su drveno stepenište, pristupni mostovi i staza za prilaz vodopadu. Naš vodič Buca Maksimović se hvalio da se preko litica peo do druge kaskade, a da hrabri planinari izlaze i na sam vrh Jelovarnika. Vodopad je najlepši u proleće. Tada je najbogatiji vodom, huk mu je gromoglasan, a igra vode krajnje bajkovita i raskošna.
LjUBAV I ŽELjE
Seljaci iz Ravništa pričaju da slap koji nastaje od sedam izvora čini čuda. Neki tvrde da su nakon posete ovom predivnom mestu pronašli ljubav o kakvoj su do tada samo sanjali, dok je drugima sve u životu krenulo nabolje. Ima i onih koji dolaze da ovde naglas izgovore svoju želju, jer se veruje da će se tako brže ispuniti.
novosti
_________________
Ničega se ljudi toliko ne plaše kao nečije hrabrosti da bude onakav kakav je.
Nedaleko od Pirota, Stara planina krije mnoge netaknute lepote od kojih posetiocima zastaje dah. Vodopad je visok 35 metara, a iznad su kaskade i jezera
Bigar
Kada krenete magistralnim putem Knjaževac - Pirot, podno Stare planine, na samo pet kilometara od Kalne, ušuškanog mestašceta neopravdano poznatog samo po napuštenom rudniku uranijuma, odmah pokraj puta zateći ćete prizor od koga će vam, najblaže rečeno - zastati dah! Jer, na tom mestu nalazi se jedno od čuda prirode ovog kraja - vodopad Bigar.
Vodopad je visok 35 metara i jedno je od čuda prirode na Staroj planini. Pravi raj za turiste. I, retko ko ostaje ravnodušan pred prizorom moćne vode, koja se uz huk stropoštava sa planinske litice. Malo ko zna da se ovde krije još jedan biser, a to su kaskade - krečnjačka jezerca iznad vodopada. Nekada gustim rastinjem sakrivena od očiju javnosti, ova rajska bašta otvorena je za ljubitelje prirode angažovanjem Turističke organizacije opštine Knjaževac.
- Vodopad je već poznat ljubiteljima prirode, turistima, fotografima, što se ne može reći i za kaskadna krečnjačka jezerca, koja se nalaze nekoliko stotina metara iznad njega - kaže Boban Marković, direktor Turističke organizacije opštine Knjaževac. - Mi smo, najpre, izašli na teren, a zatim smo, zajedno sa meštanima, sredili teren oko samog vodopada, vodeći pritom računa da što manje posečemo rastinje i žbunje, kako bismo zadržali netaknutu prirodu. Sa druge strane, morali smo da teren učinimo pristupačnim, kako bi posetioci mogli da dođu i vide ovu lepotu.
Staroplaninci kažu da je lepota izletišta nazvanog Bigar potok jedinstvena u Srbiji. A. možda bi i država mogla da se zainteresuje za njegovo uređenje, dodaje Marković.
- Fascinantno je to što ovaj vodopad pravi rečica, duga svega kilometar - objašljava naš sagovornik. - A, ako pođete uzvodno, naići ćete na još dva vodopada, jedan visok 17, a drugi 15 metara. Uz sve to, ostaćete zadivljeni prizorom koji vam pružaju na desetine kaskada, tako da ćete, ne preterujem, imati utisak da ste u samom predvorju raja.
Ukoliko vas na izletu iznenadi kiša, skrovište možete da potražite u nekoj od napuštenih vodenica. One odavno već ne rade, ali mogu biti sklonište od nevremena.
- Nedaleko od vodopada, kao da je utonuo u predivni ambijent, nalazi se i manastir Svetog Onufrija, sagrađen u 15. veku - dodaje Marković. - A, kada vam se oči napune lepotom, hranu za telo pronađite u obližnjoj Kalni. Čašica domaće rakije i kašika iz domaće kuhinje, svakako će biti najbolji završetak dana provedenog u prirodi.
Ipak, Marković je na stanovištu da opština Knjaževac neće moći sama da „završi ovu priču do kraja“.
OSTAJE NADA
OSTAJE nam samo da se nadamo da ćemo dobiti pomoć kako bi vodopad i kaskadna krečnjačka jezerca, pravi turistički biser, postali poznati ne samo meštanima Stare planine i Knjaževca, već i poznata turistička destinacija - kaže Boban Marković.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu