Oni koji bi ove letnje dane proveli daleko od gradske vreve i pretrpanih plaža Mediterana, svoj odmor mogu provesti i na nekom od jezera Srbije, gde je priroda još uvek sačuvana u svom punom sjaju.
Zaovine
Bovansko, Vlasinsko jezero, ili Zaovine samo su neki od predloga. Većina njih bogata je ribom pa predstavljaju pravi raj za pecaroše, a turisti mogu iznajmiti bungalove na vode, ili odsesti u obližnjim hotelima.
Bovan
Bovansko jezero
Na putu za Sokobanju smešteno je Bovansko jezero, koje je dugo deset kilometara. Bogato je ribom i pravo je uživanje za pecaroše. Pošto je to akumulacija za snabdevanje vodom susednog Aleksinca, zabranjena je vožnja motornim čamcima.
Međutim za jedriličare, ljubitelje veslanja i pedalina je pravi raj. Svake godine dva puta, u aprilu i septembru održava se jedriličarska regata „Bovan“. Na jezeru postoje i pogodna mesta za kupanje, kao i improvizovana mesta za kampovanje. Tokom letnjih meseci na plažama jezera okupi se više hiljada kupača, ribolovaca i kampera.
Voda je kod brane duboka i do 50 metara i zbog toga se neiskusnijim plivačima ne preporučuje udaljavanje od priobalja. Međutim, uvek se može iznajmiti pedalino i sa njim se otisnuti do najudaljenijih zaliva sa druge strane jezera.
Obližnje šume nisu ništa manji raj za lovce - osim raznih vrsta ptica ima i lisica, vukova, divljih mačaka, meštani kažu da je pre nekoliko godina zalutao i ris, a da su tokom bombardovanja ovde i neki medvedi pronašli utočište.
Zaovine
Zaovine Ovo jezero krasi nestvarna priroda. Na beskrajnim livadama i u gustim šumama žive mnoge biljne vrste koje nikako ne mogu naći zajedno. Skrivene u dubokim kanjonima, mnoge biljke očuvale su svoje iskonske karakteristike.
Tu, u nepreglednim šumama jele, smrče i bukve smestilo se preko 1.000 biljnih vrsta, preko 50 vrsta sisara i 150 vrsta ptica. Pravi mali ekološki raj.
Poslednjih godina u ovim krajevima turizam je počeo intenzivno da se razvija. Hotela za sada nema, ali smeštaj se može i naći u brojnim planinskim kućama i vikendicama koje se izdaju. Smeštaj je više nego odličan, a cene su veoma prihvatljive.
Novoizgrađeni apartmani „Jezero“ nalaze se na prelepoj lokaciji iznad jezera, poseduju luksuzno opremljene apartmane, bazen, dečji park, a mogu se iznajmljivati pedaline ili sandoline za vožnju po jezeru. Cene u letnjem periodu kreću se od 35 do 40 evra po apartmanu.
Na desetak kilometara od Zaovina nalazi se turistički centar Mitrovac, gde je smešten, po mišljenju mnogih, najatraktivniji vidikovac u Srbiji - Banjska ili Kozja stena. Put do njega dobro je obeležen, a sam vidikovac je dobro uređen. S njega se pruža spektakularan pogled na jezero Perućac, kanjon reke Drine i područje Osata u Bosni i Hercegovini.
Vlasina
Vlasinsko jezero
U Jugoistočnoj Srbiji, nadaleko od srpsko-bugarske granice smestilo se Vlasinsko jezero. Prirodne lepote i retkosti ovog područja koje čine planine, klisure, vodopadi, izvori, reke, flora i fauna, kao i povoljan uticaj klime, tišina planinske prirode učinili su ovo mesto idealnim za boravak tokom većeg dela godine.
Turisti mogu uživati u jedinstvenoj svetskoj atrakciji tresetnih „plovećih ostrva“, koja nisu vezana za dno i čiji se položaj na jezeru menja u skladu sa vremenskim uslovima jer je područje Vlasine poznato po tome da se za jedan dan mogu promeniti četiri godišnja doba.
Cene smeštaja u hotelu su od 2.000 do 2.500 dinara po danu, dok privatni smeštaj u nekoj od vikendica na Vlasini košta od pet do 10 evra za noćenje po osobi.
Perućac
Perućac
Na oko 13 kilometara uzvodno od Bajine-Bašte, ne desnoj obali Drine, pribijen uz gotovo vertikalne padine Tare, nalazi se Perućac - malo, idilično, veoma privlačno mesto za odmor i uživanje u prirodi.
Na izvorištu reke Vrelo izgrađen je veliki ribnjak kalifornijske pastrmke, a na jezeru je velika pontonska plaža koja u vrelim letnjim danima vrvi od kupača. Jezerom krstare i dva turistička brodića, kojima se može krstariti i ići do strmog kanjona Drine.
U severoistočnom delu Srbije, u karpatskom obodu Panonskog basena, nedaleko od ušća Peka u Dunav, nalazi se Srebrno jezero.
Da bi se priobalje ramskog rita zaštitilo od podzemnih voda, 1971 godine, dunavac koji je obilazio oko Ostrva pregradjen je nasipom u gornjem toku kod sela Zatonja. Tako je nastalo jezero, 14 km dugo 300 m široko, dubine i do 13 m.
U popodnevnim satima, kada sunce pođe na počinak iza Karpata, milioni iskrica čine njegov srebrni odsjaj, pa je po tome dobilo ime Srebrno.
Izuzetne lepote, od početka je postalo omiljeno izletište i dragulj kontinentalnog turizma u ovom delu Srbije, pa je nazvano i srpsko more.
Zahvaljujući snažnim pumpama, u jezeru je nivo vode stalno niži od Dunava i obezbedjuje dotok sveže vode. Na svom podzemnom putu voda se filtrira kroz brojne peščane dine što omogućuje da voda bude besprekorno čista i bistra.
Srebrno jezero, bogato je ribom i predstavlja pravi raj za pecaroše. Zastupljene su sve vrste slatkovodne ribe: som, smuđ, šaran, amur, tolstolobik ... Hladovina bagremove šume i dobra klima, čine da boravak na jezeru ostane za pamćenje.
Pridružio se: 25 Dec 2010, 15:00 Postovi: 39460 Lokacija: Beograd
PALIĆ
Turistička ponuda Vojvodine se teško može zamisliti bez Palića. Nekadašnji mondenski centar Habzburške monarhije i danas pleni svojom lepotom, koja će svakog putnika podsetiti na dah prošlih vremena, ali će ponuditi i nešto sasvim novo i neponovljivo.
Na severu Bačke, svega 180 kilometara od Beograda, leži vekovna turistička atrakcija-Palić. Tajnovitost palićkih pejzaža je uvek plenila srca brojnih generacija putnika, a prelepi parkovi, zanimljiva arhitektura, rekreativni sadržaji na kopnu i vodi, i danas privlači pažnju posetilaca. Na sreću i veliko zadovoljstvo gostiju, ovde ne sakupljaju samo uspomene. Sve što je vredelo sačuvano je u potpunosti, a svaki novi sadržaj je dodat sa merom i potrebnom pažnjom. To je i razlog što se svaki dan, ovde proveden, dugo pamti. Kupalište i brojni sportsko-rekreativni sadržaji, predratne vile, tajnovite staze kroz stoletnu šumu, zoološki vrt, kulturno-istorijski spomenici, letnje pozornice i paviljoni, elitni hoteli i restorani, samo su deo turističke ponude. Ono što Palić čini jedinstvenim je svakako pravo bogatstvo flore i faune – na starim drvoredima svoje gnezdo je svilo više od 200 vrsta ptica, a u vodi jezera se ponosno šepuri skoro 20 ribljih vrsta. Jezero ima oblik elipse, a da bi se obišlo mora se preći više od 17 kilometara. Redovno ga posećuju ribolovci, a obližnje šume «izazivaju» i strasne lovce. Nisu zanemarena ni deca, a prvi susret sa životinjskim carstvom je omogućen u Zoo vrtu, koji je po mnogo čemu, jedan od najlepših u Evropi. Stanuju ovde više od sto životinjskih vrsta, a ovde su stigli iz skoro svih krajeva sveta. Poseban doživljaj je, kažu, dečiji zoo-vrt gde se između mališana i mladunčadi ne postavljaju nikakve barijere.Tu je i uređena botanička bašta sa više od 800 vrsta biljaka, mada se carstvo flore može sresti na svakom koraku u njenoj okolini. Pažnju ljubitelja stare arhitekture će svakako privući Kuća labudova, koja podseća na srednjovekovni zamak. Palić nudi i pregršt istorijskih pikanterija, a kako se nekad ovde živelo i odmaralo možda najbolje svedoči podatak da je upravo ovo jezero, pored Opatije, Karlovih vari i Sent Morica, bilo najposećeniji mondenski centar nekadašnje Habzburške monarhije.
http://i.imgur.com/7zxCf.jpg
I lepo i lekovito
Voda Palićkog jezera je sumporovita, alkalna i murijatična, temperature 25 stepeni. Sadrži litijum i rubidijum, koji pomažu u lečenju reumatičnih i nervnih oboljenja. Stroncijum kao sastojak mineralnog mulja pomaže kod srastavanja kostiju. Lečenje na Paliću se sprovodi pijenjem lekovite vode, kupanjem u zagrejanoj vodi i blatnim oblogama. Palić kroz istoriju
U starim analima Palić se prvi put pominje 1462. godine, pod imenom Palij. Vremenom se stvara selo, koje su Turci krajem 16. veka nazivali Paleđhaza, a pretpostavlja se da je iz ovog naziva kasnije izvedeno današnje ime. Početkom 19. veka voda se koristi za lečenje kožnih bolesti, a 1842. godine počinje izgradnja parka po uzoru na engleske vrtove sa vijugavim stazama. Turizam se razvija od 1845. godine, kada je izgrađeno prvo banjsko kupatilo sa drvenim kadama. Radovi su nastavljeni i kasnije, a tokom prve decenije prošloga veka gradi se Vodotoranj, velika terasa, muzički paviljon i hotel Jezero.
Nedeljni ručak u maloj gostioni
Od nekadašnje obične kafane, sa tradicijom dugom više od 150 godina, Mala gostiona je postala kulinarski centar u kome su podjednako zastupljene vojvođanska, srpska, mađarska i mediteranska kuhinja. Može da ugosti više od 700 gostiju, ali ni ovaj prostor često nije dovoljan za sve one koji bi da probaju čuveni nedeljni ručak. Po osobi košta 790 dinara, a postavlja se kao švedski sto. Za najmlađe se svake nedelje organizuju i pozorišne predstave, a decu zabavlja pozorištance Bubamara.
Gde se nalazi
Palić se nalazi na severu Vojvodine, svega desetak kilometara od Subotice. Iz Beograda se putuje autoputem preko Novog Sada, do skretanja za Suboticu-sever. U blizini Palića se nalazi i Ludoško jezero, Banja Kanjiža, ergele Kelebija i Zobnatica, mnogobrojni vinski podrumi, pa se zaista ima šta videti i izabrati.
horizont
_________________
Ničega se ljudi toliko ne plaše kao nečije hrabrosti da bude onakav kakav je.
Борско језеро је вештачко језеро у Србији. Настало је 1959. године када су завршени радови на изградњи бране на Брестовачкој реци, тако да је отпочела акумулација језера. Језеро се налази 2 километра узводно од Брестовачке бање. Језерска вода је намењена је рударско-индустријским постројењима у Бору. Обала језера је ситно разуђена.
На језеру је развијен спортски риболов. Део језерске обале је бетониран и претворен у плажу. Код језера постоје и стазе за шетњу, спортски терени, паркинг простор, камп кућице и хотел „Језеро“. У близини језера се створило и викенд насеље.
Pridružio se: 25 Dec 2010, 15:00 Postovi: 39460 Lokacija: Beograd
Jezero Borkovac, skriveno i poribljeno
Zahvaljujući specifičnoj poziciji, u njemu mogu da uživaju ne samo Sremci, već i Beograđani i Novosađani. Kako je vremenom izašlo na dobar glas, meta je ribolovaca iz raznih gradova Srbije, a na njegovim obalama sreću okušavaju čak i ribolovci iz inostranstva
Borkovačko jezero se nalazi kraj Rume i udaljeno je 70 kilometara od Beograda, 50 od Novog Sada i 15 od Sremske Mitrovice. Do jezera se stiže preko Rume, dobrim, asfaltnim putem, sa jasnim i preglednim uputstvima kako doći do ovog revira. Ova veštačka akumulacija dobro je poribljena i obiluje krupnim primercima soma, smuđa i šarana. Procenjuje se da se, zahvaljujući redovnom poribljavanju, stiglo do 30.000 primeraka šarana. Takođe ima i babuške i bele ribe, kao i krupnih amura i tolstolobika. Skrovito sremsko jezero, Borkovac, pružiće pravi ribolovni doživljaj jer pored bogatog izletničkog sadržaja i komfornog smeštaja nudi izuzetno kvalitetnu vodu. Zahvaljujući specifičnoj poziciji, u njemu mogu da uživaju ne samo Sremci, već i Beograđani i Novosađani. Kako je vremenom izašlo na dobar glas, meta je ribolovaca iz raznih gradova Srbije, a na njegovim obalama sreću okušavaju čak i ribolovci iz inostranstva.
Akumulaciono jezero Borkovac izgrađeno je 1970. godine i prostire se na 42 hektara. Dugo je skoro dva i po kilometara, a široko oko 300 metara. Ima zapreminu od oko 1,6 miliona kubika vode. Letnja temperatura vode u jezeru dostiže i 29 stepeni Celzijusa, što je toplije i od najtoplijeg mora, a providno je i do metara i po dubine. Voda ima zelenkastu boju jer je bogata planktonom, što znači da je izuzetno čista, a jezero je bogato ribom.
Na jezeru se nalazi kompleks "Akva kamp", kako bi svi ribolovci, ljubitelji prirode i izletnici mogli da uživaju u lepotama ovog gorskog jezera i čarima ribolova. Jezero krase četiri kućice, a svaka kućica ima spavaću sobu, mokri čvor, čajnu kuhinju i dve velike terase za sunčanje i sportski ribolov. Na donjoj terasi postavljeni su držači za štapove, a svaki objekat ima i svoj čamac na elektro pogon kojim se stiže od obale do objekta. Vodovodna mreža koristi vodu iz jezera, a pitka voda može da se uzme sa česme gradskog vodovoda na obližnjoj plaži.
Ovaj revir će vam pružiti jedinstven ribolovni doživljaj jer pored bogatog izletničkog sadržaja i komfornog smeštaja nudi izuzetno kvalitetnu vodu. Kristalno čisto jezero bogato krupnim primercima soma, smuđa i šarana, garantovano će zadovoljiti i najistančaniji kriterijum vrhunskih ribolovaca. Babuške i bele ribe ima u izobilju, a krupni amuri i tolstolobici takođe nisu retki, jer je jezero godinama konstantno poribljavano. Pored plemenite ribe, ovde ima i američkog somića, koji doduše nije na ceni kod sportskih ribolovaca. Poseban kvalitet revira je uređena obala, sa lepim prilazima vodi. Dno je čisto, pogodno za "ispipavanje" dubinkom. Radi zaštite ribljeg fonda na ovoj vodi nije dozvoljeno pecanje iz čamca. Peca se na tri štapa sa maksimalno dve udice, a svaka riba teža od osam kilograma mora da se vrati u vodu. Ovakav tretman obezbediće kvalitetnu i zdravu populaciju riba, a na radost svih ribolovaca, koji tek treba da otkriju "sremski biser".
B92
_________________
Ničega se ljudi toliko ne plaše kao nečije hrabrosti da bude onakav kakav je.
Svima kojima je odlazak na letovanje "skupa avantura", idealna rezervna varijanta može da bude Srebrno jezero, koje godinama važi za najprivlačniju turističku destinaciju u Braničevskom okrugu u kojoj dnevno boravi i po 5.000 gostiju.
Nakon isključenja sa auto-puta Beograd - Niš do Velikog Gradišta nema nijedan javni toalet pored puta, niti česma sa pijaćom vodom. Takođe, na samom Srebrnom jezeru treba biti oprezan u vodi jer nema profesionalnih spasilaca, već samo lekarskih ekipa, koje dežuraju od 11 do 17 časova. Kvalitet vode u Srebrnom jezeru redovno kontroliše Zavod za javno zdravlje Požarevac. Voda se svrstava u drugu kategoriju, kao Savsko jezero.
Udaljeno oko 110 kilometara od Beograda, jezero mami lepim plažama sa restoranima i kafeima, akvaparkom, sportskim terenima i zabavnim parkovima za najmlađe.
Ovaj dunavski rukavac ima i čistu vodu, ali i uređene plaže, homoljske specijalitete i bogat sportski i zabavni program.
Osim plaže na samom jezeru, osveženje se nudi i u akvaparku, koje je prošle godine otvorio "Silver Lake". Tu su i teniski i tereni za male sportove, a u ponudi su jedrenje, skijanje i vožnja kajakom.
Ko želi da ovde ostane više dana, smeštaj može da potraži u hotelima "Srebrno jezero" i "Danubija", po cenama od 1.500 do 8.000 dinara. U privatnim vilama pansion je od 1.200 dinara.
Najjeftiniji je boravak u kamp-naselju, u kome se mesto za kamp-kućicu naplaćuje 300, a za šator 200 dinara.
Gosti koji do Srebrnog jezera stignu čamcima ili brodićima, na raspolaganju imaju bezbednu marinu, u kojoj se njihova plovila čuvaju po ceni od 560 do 4.460 dinara dnevno.
Domaćini za posetioce organizuju i posete termalnoj banji Ždrelo, antičkom lokalitetu Viminacijum i manastiru Tumane. Za ljubitelje krstarenja na raspolaganju je brod "Silver Star", koji plovi do Ramske i Golubačke tvrđave, do Đerdapske klisure i Lepenskog vira.
Ne treba propustiti ni obilazak manastira Nimnik iz 14. veka.
Cene (u dinarima)
* 1.500 - 12.000 pun panison u hotelu * 1.100 privatni smeštaj * 80 espreso * 90-120 sokovi i pivo * 110 pljeskavica * 1.200 ručak za četvoro * 500 ulaznica u akvapark * 300 za decu do 12 godina * 100 ležaljka * 50 ligeštul * 300 dva sata tenisa * 400 - 1.700 krstarenje brodom
ImageGlavno jezero se nalazi na 800 m od centra grada. Najstarije i najurbanije jezero okruženo je plažama: Glavna plaža sa betonskim kejom i tuševima, šljunkovita Dečija plaža, osvetljeno plivalište sa skakaonicom, betonsko-šljunkovita plaža Jedriličarskog kluba... Ovo jezero raspolaže raznovrsnim smeštajnim kapacitetima, a tokom letnje sezone duž obale jezera rade mnogobrojni ugostiteljski objekti. Na ovom jezeru organizuju se i letnje škole plivanja, ronjenja i jedrenja.
Villa Jezero nalazi se između tri belocrkvanska jezera: Glavnog, Šaranskog i Šljunkare. Okružena zelenilom, Villa obezbeđuje prijatan odmor u sobama sa klimom, telefonom, TV-om i bežičnim pristupom Internetu, a ishrana gostiju je u klimatizovanom restoranu i na cvetnoj terasi Ville. Tokom boravka gostima su na raspolaganju caffe terasa i TV salon, koji je ujedno i zimska bašta. Boravak je na bazi pansiona i polupansiona, a za sve goste obezbeđen je parking u krugu Ville.
Vračevgajsko jezero
Vračevgajsko jezero ima kamp sa pedesetak kamp jedinica i tri bungalova za smeštaj, a gostima su na raspolaganju restoran i kafić na samoj obali. Plaža je šljunkovita, opremljena ležaljkama i suncobranima, a ljuljaške, klackalice i tobogan uživanje su za nalmlađe goste.
Šljunkarsko jezero
Jezero Šljunkara je najveće jezero i poznato je po širokoj plaži opremljenoj tuševima i ležaljkama. U pozadini plaže nalazi se kafić sa brzom hranom, a.ovo jezero jedino ima i ostrvo. Pored jedne uređene plaže, gostima su na raspolaganju za kupanje i male uvale, sa netaknutom prirodom.
Šaransko jezero
Ovo jezero nije urbanizovano i predstavlja raj za ribolovce. Preporučujemo ga gostima koji žele mir i uživanje u prorodnom okruženju ovog jezera.
Vlasinsko jezero se nalazi u jugoistočnoj Srbiji na teritoriji opštine Surdulica, udaljeno 30km od doline Južne Morave ka zapadu i od jugoslovensko-bugarske granice ka jugu. Nalazeći se na 1213 m nadmorske visine i prostirući se na površini od 16 km2 najveće je i najviše veštačko jezero u Srbiji.
Na mestu gde se u prošlosti nalazila tresava, poznata kao Vlasinsko blato, sa ševarom, trskom i samo mestimičnim vodenim površinama i isticala reka Vlasina, nastalo je današnje Vlasinsko jezero. Jezero čija boja vode varira od sivo plave pored obale do zatvoreno plave na sredini jezera, sa zelenim priobalnim površinama daje poseban koloritet vlasinskom pejzažu.
Istorijski zapisi koji spominju Vlasinsku visoravan potiču još od XVIII veka pod nazivom Vlasinsko blato ili Vlasinska tresava zbog nagomilanog treseta i blata nastalog spiranjem rečnih tokova. Na taj način je u kanjonu dugom 20 km stvorena močvara koja je na pojedinim mestima bila ispunjena živim peskom.
Vlasinsko jezero oivičava zatalasana visoravan u vidu prostranog zelenog ćilima išaranog livadama, pašnjacima i šumama koje kriju raznovrstan biljni i životinjski svet, dok jezero nadvisuju planinski masivi, na čijim padinama je grupisano nekoliko vlasinskih naselja između kojih teku bistri i žuborni potoci i rečice sa šumovitim klisurama. Od planina koje okružuju jezero posebno se izdvajaju Čemernik i Vardenik.
Područje Vlasinskog jezera odlikuje se i značajnim kulturnim spomenicima i etnografskim vrednostima, kao što su: manastir u Palji, crkva u Božici, Klisuri, Crnoj travi i Kula u Klisuri.
Prirodne lepote i retkosti ovog područja koje čine: planine, klisure, vodopadi, izvori, reke, flora i fauna, kao i blagonakloni uticaj klime i tišina planinske prirode čine ovo mesto idealnim za boravak u različitim periodima godine. Zbog ovih odlika područja u toku su istraživanja Zavoda za zaštitu prirode radi zaštite ovog područja kao parka prirode.
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu